Döşemede Ses Yalıtımı

  •  

Darbe ve vurma sesleri genel olarak topuk sesi (foot traffic noise) olarak tanımlanır. Bu tür gürültü bina döşemelerine de sık ve devamlı tekrar eden bir etki yaratır. Eğer döşeme yeterli ağırlığa sahipse hava doğuşlu sesler karşı tatmin edici korumayı sağlar fakat darbe kaynaklı gürültülere karşı bir etkisi olmaz. Gerçekte bu tip gürültüler hava doğuşlu olanlara oranla çok daha yüksek enerjiye sahiptirler ve yapıyı doğrudan etkileyerek titreşime ve yüksek gürültünün iletimine sebep olurlar.

Topuk sesine karşı kullanılacak iyi kalitede bir yalıtım malzemesinin dinamik sertliği 7-35 MN/m3 arasında olmalıdır. Dinamik sertlik arttıkça malzemenin ses indirgeme değeri azalır. Bunun sebebi de malzemenin daha rijit olması ve dolayısıyla gürültüye neden olan titreşimi sönümleyici etkisinin düşmesidir. Dinamik sertlik yüzer döşeme malzemelerinin yalıtım özelliklerini hesaplamada kullanılır. Malzemenin elastik olarak deforme olma kapasitesini gösterir ve dinamik stresi (foot-traffic) azaltır. Döşemelerde kullanılan ses yalıtım malzemeleri şapın ağırlığı dolayısıyla ön yüklenmiş olarak çalışırlar.

Malzemenin sertliği arttıkça dinamik sertlik azalır. Bu malzemelerin dinamik sertliklerinin çok düşük olması da tercih edilemez. Aksi takdirde malzeme sıkıştırılabilir olur ve kırılmalara sebep olabilir.

Index, dinamik sertlikleri 9 ile 21 MN/m3 arasında değişen 3 farklı sistem tasarlamış ve patentlendirmiştir.

Dökümanları görüntülemek için tıklayınız.

 
 
 
 

DKM İnşaat; SİSMİK Koruma,TİTREŞİM Kontrolü ve SES Yalıtımı konularında PROJE - DETAY ÇÖZÜMLERİ,

MALZEME TEDARİĞİ HİZMETLERİ vermektedir.

 

Tüm güncel haberler, yenilikler ve duyurular e-postanızda!

Abone Olun