Anasayfa  /  Sektörler  /  Sosyal Ve Kültürel Yapılar

Sosyal ve Kültürel Yapılar

  •  

Gelecek nesillerin yetişmesinde önemli bir role sahip olan eğitim yapılarında mimari çözümlerin de eğitimdeki değişim ve gelişmelere paralele olarak ilerlemesi ve gelişmesi gerekmektedir. Eğitim yapıları için tasarım kriterlerini belirlerken geçmişten gelen sorunların, geleceği aktarılmasının önlenmesi önem kazanmaktadır.

DKM İnşaat olarak sismik koruma, titreşim kontrolü ve ses yalıtımı konularındaki faaliyetlerimiz eğitim yapılarının tasarımında göz önünde bulundurulması gereken “Gürültü Kontrol Yönetmeliği” , “Deprem Yönetmeliği” gibi ilgili yönetmeliklere uygun detaylar/çözümler üretmektir.

Eğitim yapılarındaki mekanların ihtiyaçlarına göre alınacak sismik önlemler, yapılacak gürültü kontrolü farklılıklar göstermekle birlikte öngörülen temel özellikler şöyledir.

Isı Merkezi, Elektrik Odası, Jeneratör Odası, Havalandırma Santrali gibi Teknik Mekanların projedeki yeri, ekipmanların yerleşimi, mekanlar arası ilişkisi incelenerek titreşim kontrolü ve sismik yükler hesaplanarak sismik önlemler projelendirilmelidir.

Derslik, kütüphane, konferans salonu, idari mekanlar öncelikle duvar ve döşemelerinde ses yalıtımı yapılmalı, belirlenen ses geçiş kaybını sağlayacak detaylar oluşturulmalıdır.

Laboratuvar, yemekhane, atölyeler, spor salonları gibi geniş hacimli mekanların yankılanma süreleri temel alınarak gerekli ses yutuculuk hesaplanmalıdır.

 
 
 
 

DKM İnşaat; SİSMİK Koruma,TİTREŞİM Kontrolü ve SES Yalıtımı konularında PROJE - DETAY ÇÖZÜMLERİ,

MALZEME TEDARİĞİ HİZMETLERİ vermektedir.

 

Tüm güncel haberler, yenilikler ve duyurular e-postanızda!

Abone Olun